Magiczne słowa

data publikacji: 19/11/2019

Ogromnym marzeniem zdecydowanej większości Rodziców i nauczycieli jest wychowanie dobrych, uprzejmych i życzliwych Małych Wielkich ludzi. Chcielibyśmy móc być dumnymi z pięknego języka i znajomości podstawowych zasad savoir vivre prezentowanych przez nasze Dzieci.

Dzieci w największym stopniu uczą się poprzez modelowanie – obserwując swoich opiekunów i osoby znaczące, przekładają określone reakcje i zachowania na sytuacje, z którymi same muszą się mierzyć. Jeśli więc chcemy, aby Maluchy wykorzystywały magiczne słowa do komunikacji swoich potrzeb i myśli, musimy upewnić się, że sami potrafimy  używać ich w różnego rodzaju interakcjach.

Dużą pomocą w nauce uprzejmości są zabawy tematyczne – w sklep, lekarza, fryzjera, etc. Zabawy w odgrywanie ról pozwalają na przećwiczenie określonych zwrotów na konkretnym przykładzie, w odniesieniu do sytuacji zrozumiałych dla Dziecka.

Sytuacje i zdarzenia z życia codziennego są również świetną bazą do podejmowanych dyskusji na tematy związane z uprzejmym zachowaniem – Dzieci, jako świetni obserwatorzy, chętnie odnoszą się do różnych aspektów i szczegółów związanych ze słowami i reakcjami innych osób.

Należy pamiętać, że nauka magicznych słów jest procesem długotrwałym – postępy powinny spotykać się z pochwałą, która utwierdzi Dziecko w przekonaniu, że warto być miłym i uprzejmym - zyskuje nie tylko osoba dla której jest się miłym, ale również samo Dziecko dobrze się wtedy czuje.

Najtrudniejsze zdaje się wypracowanie przeprosin – małe Dzieci charakteryzuje egocentryzm, niemożliwe zatem jest dla nich zrozumienie perspektywy, żalu czy smutku drugiej osoby. Przeprosiny stają się zatem czymś odrealnionym – skoro Dziecko poczuło się dobrze i nie rozumie, że kolega czy krewny poczuł się źle, dlaczego miałoby odczuwać żal?

Proszenie i dziękowanie przychodzą Dzieciom nieco łatwiej ponieważ wiążą się z jasnymi następstwami – prosząc mogą coś otrzymać, dziękując wyrażają swoją wdzięczność, jednak największą rolę pełni tutaj wspomniane już modelowanie.

Aby móc cieszyć się z rozwoju uprzejmości u swoich Dzieci musimy pamiętać, że to nasza kultura osobista będzie najlepszym wzorem, z którego Maluch regularnie czerpał będzie przykład!

 

chmurka aktualności dół