Projekt książka

data publikacji: 19/07/2019

Misją naszego Przedszkola od samego początku jest idea rozwijania twórczych możliwości drzemiących w Dzieciach – głęboko wierzymy, iż każdy z Małych Wielkich dysponuje ogromnym potencjałem, który czeka, by móc pokazać się światu. Sądzimy, że jest to możliwe dzięki zapoznaniu naszych Wychowanków z szeregiem możliwości i form ekspresji – znając różne sposoby na wyrażenie swoich wewnętrznych potrzeb i zasobów, Przedszkolaki rozwijają się i odnajdują własną drogę edukacji, artyzmu, autoprezentacji i samostanowienia.

 

O zaletach wspólnego czytania pisałyśmy już jakiś czas temu. Warto jednak zastanowić się, dlaczego czytanie stanowi dla nas ową twórczą możliwość?  

 

Po pierwsze, poznanie wykreowanego przez autora świata wiąże się ściśle z poszerzeniem zasobu słów oraz rozwojem koncentracji – Dziecko, chcąc dowiedzieć się więcej o bohaterach i znaczeniach zaczyna tworzyć pytania, nieznane dotąd słowa przenosi do swojego języka wypowiedzi, stara się być uważne, aby nie przeoczyć żadnego szczegółu, dotyczącego swojej ulubionej postaci.

Po drugie, książki stanowią znakomitą bazę do wszelkiego rodzaju dyskusji – w książkach zaklęta jest wiedza na temat niemal każdego aspektu rzeczywistości: znaleźć możemy przecież pozycje o zwierzętach, przyrodzie, kosmosie, różnych kulturach, ale również o ludziach, ich emocjach, zachowaniach i osiągnięciach. Chcąc inspirować Maluchy do działania musimy być zdolni pokazać Im jak wiele świat ma do zaoferowania – książki stanowią w pewnym sensie katalog życia.

 

Po trzecie, i co chyba najważniejsze, książki otwierają nasze umysły – bajkowy świat wyzwala wyobraźnię, pozwala na rozwój kreatywnego myślenia, stanowiącego współcześnie kompetencję niemal tak ważną, jak samo czytanie. Troszcząc się o to, by przyszłe pokolenia potrafiły myśleć nieszablonowo, w naszym Przedszkolu czyta się dużo i kiedy tylko się da! W tym tygodniu zainicjowałyśmy nawet Projekt Książka, w którym baśniowy świat ożył wokół nas – książki zostały odczytane, a ich bohaterowie namalowani, ulepieni i wyklejeni!

 

Drodzy Rodzice, podsumowanie niech stanowi cytat z naszej noblistki, Wisławy Szymborskiej – „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” Życzymy pięknej zabawy!

chmurka aktualności dół