Przedszkolaki i ekologia

data publikacji: 12/07/2019

Temat edukacji ekologicznej dla najmłodszych pojawiał się już na naszej stronie internetowej. Uczenie Dzieci poszanowania przyrody jest jednak tak ważne, iż nie sposób nie podjąć się kontynuacji i pogłębienia zagadnienia.

 

Celem prowadzonych przez nas działań dydaktyczno-wychowawczych jest współcześnie budowanie w Maluchach poczucia sprawstwa i odpowiedzialności za środowisko. Zdobycie określonej wiedzy to jedno – bardzo ważne jest, aby Dzieci rozumiały znaczenie czystego powietrza, czy potrafiły określić pochodzenie żywności. Ważniejsze jednak staje się kształtowanie w Dzieciach postawy ekologicznej, charakteryzującej się szeroką zdolnością percepcji wobec zjawisk przyrodniczo-społecznych, ciekawością świata, świadomością i zrozumieniem powiązań, zależności i praw panujących w przyrodzie, odpowiedzialnością za wszelkie formy życia, aktywnością, poczuciem więzi z przyrodą i ludźmi jako częścią biocenozy, szacunkiem dla różnorodności i tolerancji. Chcemy, aby nasze Przedszkolaki świadomie korzystały z tego, co daje nam przyroda, potrafiąc się jej odwdzięczyć, chociażby doceniając jej piękno.

 

Kompleksy leśne od wieków odgrywają bardzo istotną rolę dla ludzi i zwierząt. Dostarczają wielu produktów, stanowią miejsce schronienia dla zwierzyny. Człowiek czerpie jednak nie tylko z naturalnych zasobów lasu, takich jak drewno – las jest przecież znakomitym obszarem dla poszukiwań miejsca do wytchnienia i refleksji.

 

Bieżący tydzień  w naszym Przedszkolu poświęcony został właśnie lasom – Mali Wielcy poznali zarówno drzewa i ich owoce, jak i mieszkańców lasu oraz ich domy. Nasze Przedszkolaki miały okazję oglądać, nazywać i naśladować to, co żyje wokół nas – najważniejszym celem stało się po raz kolejny uwrażliwienie Ich na otaczające środowisko.

 

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdą Państwo kilka zdjęć z tego tygodnia!  

 

chmurka aktualności dół