Wycieczka do Teatru Animacji

30 stycznia 2019 roku grupa Odkrywców z Przedszkola Twórczych Możliwości MALI WIELCY w Poznaniu wzięła udział w spektaklu Czerwony Kapturek. Dla naszych Maluchów była to pierwsza wizyta w Teatrze Animacji w Poznaniu.

Trasę z Przedszkola do Teatru pokonaliśmy w dwóch etapach. Przeszliśmy spacerem do przystanku tramwajowego, dzięki czemu doskonaliliśmy znajomość zasad bezpiecznego poruszania się, m.in. przechodzenia przez pasy, spacerowania chodnikiem. Następny etap trasy to podróż tramwajem i poznawanie zasad właściwego zachowania w środkach komunikacji miejskiej. W teatrze dzieci dowiedziały się, jak korzystać z windy w miejscu publicznym.

Przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek” zostało wyreżyserowane przez Janusza Ryl- Krystianowskiego i stanowiło nowoczesną interpretację klasycznej, znanej na całym świecie baśni. Jako że pojawił się tam motyw wilka, wychowawczynie uważnie obserwowały reakcje dzieci. Niepokój, który malował się na twarzach dzieci w pierwszych chwilach, szybko ustąpił zaciekawieniu, a maluchy przekonały się, że wilk nie jest taki straszny jak go malują. Nasi podopieczni byli zauroczeni spektaklem. Z wypiekami na twarzach patrzyli na przygody bohaterów. Aktorzy, prawdziwa scena i śpiewane na żywo piosenki przyciągały uwagę młodych widzów i wywołały na ich twarzach prawdziwy zachwyt. Znakomita gra aktorska sprawiła, że dzieci z zainteresowaniem śledziły spektakl od początku do końca. Nie zapomniały także nagrodzić wysiłku artystów gromkimi brawami. Kontakty ze sztuką teatralną sprawiają, że dzieci rozwijają myślenie, wyobraźnię, poznają skutki różnego rodzaju zachowań. Teatr rozwija dzieci intelektualnie, wzbogacając ich świat o nowe treści. Dzieci podczas spektaklu stykają się z normami społecznymi, wartościami, pozytywnymi i negatywnymi bohaterami. Wczesne kontakty ze sztuką zachęcają do własnej twórczości i kształtują u dziecka głębokie przeżycia artystyczne.

Wizyta dzieci w teatrze to dla nauczycieli forma pracy dydaktyczno-wychowawczej, ponieważ uczy dzieci szacunku dla sztuki i pracy aktorów, wyzwala emocje, przeżywane wspólnie z rówieśnikami, skłania do skupienia uwagi, wyciszenia, rozwija wrażliwość oraz przybliża dziecku pojęcia dobra i zła, przyjaźni, lojalności.

Jak to w bajkach bywa - wszystko skończyło się dobrze, bohaterowie żyli długo i szczęśliwie, a Odkrywcy zadowoleni wrócili do przedszkola na pyszny obiadek.

 

chmurka aktualności dół