Bazgroty - a cóż to takiego?

data publikacji: 10/07/2019

Jako Rodzicom zdarza się nam czasami bagatelizować twórczość naszych Dzieci, widząc, iż kolejne rysunki to zbiory bezładnie porozrzucanych na kartce kresek i kropek. Drodzy Rodzice – nic bardziej mylnego! Te wszystkie kropki i kreski to pierwszy, przełomowy i bardzo ważny okres w twórczości plastycznej Waszych Dzieci – okres bazgrot (2-4 rok życia).

Okres ten dzielimy na:

  • bazgrotę bezładną –zygzaki, kropki, kleksy – nie podlegają kontroli wzroku, to czynność czysto motoryczna;
  • bazgrotę kontrolowaną (nie nazywaną) – kształty koliste i spiralne, wyłania się koło (które może być wszystkim – mamą, autem i psem jednocześnie);
  • bazgrotę kontrolowaną (nazywaną) – w tym okresie dziecko próbuje nazywać bazgroty, które stworzyło.

W późniejszych fazach rozwoju pojawiają się sukcesywnie:

  • głowonogi – (3-4 rok życia) - duża liczba szczegółów (oczy, nos, usta). Nogi i ręce przedstawione są za pomocą linii.
  • głowotułowia – (4-5 rok życia). Postać ludzka przedstawiana jest przeważnie frontem, gdyż pozwala to dziecku umieścić więcej znanych mu szczegółów.
  • schematy uproszczone – (5-7 rok życia). Symboliczne ujmowanie formy, przekształcenia afektywne.

 

Okres przedszkolny staje się zatem czasem gwałtownego rozwoju formy rysunku – w dużej mierze jest to wynikiem częstego kontaktu dziecka z materiałami plastycznymi i malarskimi oraz efektem zdobywanych doświadczeń. Zajęcia plastyczne, na które uczęszczają wszystkie nasze Przedszkolaki pozwalają Im na poszukiwanie coraz to nowych możliwości wyrażania siebie przez sztukę!

Zapraszamy również do naszej galerii, w której podziwiać można kilka bardzo pięknych bazgrot, głowonogów i schematów uproszczonych. http://maliwielcy.pl/galeria/a-coz-to-takiego/  J

 

chmurka aktualności dół