Co Przedszkolak w głowie ma?

data publikacji: 09/04/2020

Wiek przedszkolny to etap, w którym Dziecko posiada niezwykłą łatwość przyswajania i zapamiętywania informacji. Dzieje się tak dlatego, że na okres do 6 roku życia przypada bardzo intensywny rozwój mózgu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak wspierać główki Maluchów w tym szczególnym czasie!

 

Funkcje poznawcze to główne umiejętności mózgu, dzięki którym Dziecko może odkrywać otaczający go świat, zapamiętywać i przetwarzać informacje. Dzięki funkcjom poznawczym mózgu, Dziecko potrafi się uczyć, zdobywać nowe umiejętności i odczuwać emocje. Zaliczamy do nich m.in. uwagę, pamięć i logiczne myślenie.  W początkowych latach życia, w mózgu Dziecka tworzy się dużo więcej połączeń nerwowych niż trzeba. Te, które nie są używane, zanikają i pozostają tylko te, które były kształtowane i stymulowane, co wpływa na dalsze uczenie się.

 

Mózg Dziecka w wieku przedszkolnym odpowiada ponadto za prawo- lub leworęczność. Lewa półkula mózgu odpowiada za logiczne myślenie, mowę i słuch, prawa natomiast – za emocje, wrażenia i wzrok. Dominacja jednej półkuli jest wrodzona i ułatwia precyzję czynności ruchowych. Pod względem ruchowym jesteśmy prawostronni lub lewostronni (w zakresie oczu, rąk, uszu i nóg). Pamiętajmy, że jeśli Dziecko przejawia skłonność używania lewej ręki to nie można mu jej zmieniać na prawą, bo może to zakłócić prawidłową pracę półkul mózgu.

 

Aby mózg Dziecka rozwijał się prawidłowo należy mu dostarczać dużej ilości bodźców zmysłowych. Warto często spędzać czas na świeżym powietrzu, rozwijać zmysł dotyku poprzez noszenie Dziecka na rękach, trzymanie na kolanach czy prowadzanie za rączkę, głaskanie. Zmysł słuchu kształtuje mowa, ale też śpiew, nucenie oraz osłuchiwanie się z nowymi dźwiękami.

 

Należy również zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, pozwalać Dziecku na bieganie i skakanie. Dziecko w wieku przedszkolnym jest bardzo aktywne, a ruch angażuje całe ciało, aktywizując również mózg i usprawniając współpracę między obiema jego półkulami.   
 

By mózg Dziecka kształtował się prawidłowo, należy dostarczyć mu właściwych składników odżywczych. Kluczowe znaczenie w rozwoju układu nerwowego mają długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega 3, szczególnie kwas alfa-linolenowy oraz kwas DHA, a także żelazo.

 

 Źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega 3 są m.in.:

  • ryby: łosoś, śledź, makrela atlantycka i pstrąg,
  • orzechy: migdały, pestki dyni,
  • oleje: lniany, rzepakowy, sojowy,
  • produkty wzbogacone, np. mleko modyfikowane.

 

Żelazo natomiast znajduje się m.in. w mięsie (indyku, kurczaku), ciemnozielonych warzywach (brokułach, szpinaku, brukselce), natce pietruszki i jajach.

 

 

 

chmurka aktualności dół