Codzienne czytanie na głos – dlaczego warto?

data publikacji: 03/07/2019

Wszyscy wiedzą, że czytanie dzieciom na głos jest zjawiskiem pozytywnym, jednak niewiele osób potrafi wymienić realne korzyści płynące z głośnego czytania. Prywatne przedszkole Mali Wielcy jest miejscem, w którym zajęcia czytelnicze stanowią ważny element planu dnia. Nasze przedszkole niepubliczne przykłada dużą wagę do tego, by zapewnić wszystkim podopiecznym ciekawy wybór lektur i zagwarantować korzyści płynące z czytania na głos, takie jak rozwój wyobraźni i koncentracji czy lepsza pamięć. Podpowiadamy, dlaczego codzienne czytanie ma sens i zachęcamy, by głośne czytanie praktykować również w domach.

Kształcenie przyszłych czytelników

Wielu rodziców pragnie, by ich dzieci w przyszłości same sięgały po książki. W wykształceniu takiej pasji pomóc może głośne czytanie, które dzieciom będzie kojarzyło się pozytywnie – jako sposób na spędzanie wolnego czasu, dostarczanie sobie emocji czy wycieczkę do świata wyobraźni. Badania wykazują, że aż 40% dzieci, którym rodzice codziennie czytali na głos między 6. a 10. rokiem życia, regularnie sięga po książki w późniejszym okresie. Warto przy tym zaznaczyć, że nie powinniśmy porzucać czytania na głos, gdy dziecko zacznie już samodzielnie czytać. W takim przypadku można nieco rozwinąć tradycję wspólnego czytania i dzielić się fragmentami lub czytać z podziałem na role. Z kolei badania przeprowadzone przez naukowców z Ohio State University wykazały, że rodzice, którzy czytają dzieciom jedną książkę na dzień, sprawiają, że ich dzieci znacznie szybciej zaczynają czytać, gdyż do ukończenia 5. roku życia słyszą o około 290 tysięcy słów więcej niż maluchy, które nie miały kontaktu z regularnym czytaniem na głos.

Sposób na poprawę koncentracji

W obecnych czasach niemal każde dziecko ma dostęp do smartfona, tabletu lub komputera. Według niektórych rodziców jest to skuteczny sposób na walkę z nudą, jednak w rzeczywistości dynamicznie zmieniające się obrazy i dostęp do wielu treści jednocześnie sprawia, że dziecko może w przyszłości mieć problemy ze skoncentrowaniem się na czynnościach, które nie są tak angażujące i wymagają więcej czasu (np. nauka). Czytanie na głos jest jednak nie tylko okazją do ćwiczenia koncentracji, lecz także świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu – zamiast samodzielnej zabawy z urządzeniem elektronicznym postaw więc na analogowe popołudnie z ciekawą książką.

Jak wychować empatycznego człowieka

Nie od dziś wiadomo, że czytanie uwrażliwia i uczy empatii – w końcu zapoznawanie się z bohaterami wartościowych książek pozwala dziecku postawić się w sytuacji innej niż jego własna i ułatwia współodczuwanie. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości dziecko będzie potrafiło lepiej odczytywać cudze emocje i prawidłowo oceniać, czy jego zachowanie może być dla innych krzywdzące. Korzystny wpływ czytania na zachowanie dzieci potwierdzili badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Rudgersa, którzy udowodnili, że czytanie na głos wpływa na zmniejszenie nadaktywności i destrukcyjnych zachowań u kilkuletnich dzieci.

Jakie książki czytać na głos?

Nie bez znaczenia dla rozwoju dziecka jest dobór lektur do czytania na głos. Warto wybierać pozycje polecane przez pedagogów i wydawców, a także dobierać książki, którymi sami zachwycaliśmy się w dzieciństwie. Nasze przedszkole prywatne w Poznaniu jest placówką łączącą tradycję z nowoczesnością, dlatego wśród lektur czytanym dzieciom znajduje się zarówno klasyka (m.in. „Baśnie” Andersena czy utwory Brzechwy), jak i najnowsze wydawnictwa (m.in. „Tupcio Chrupcio” i książki z okienkami z serii „Ważne pytania”). Do godnych polecenia publikacji można również zaliczyć „O! Kapelusz” Jona Klassena (uczy dzielenia się z innymi), „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” R.J. Palacio (uczy tolerancji), a także „Piaskowy wilk” Åsy Lind (o przyjaźni i sile wyobraźni). Dobierając lektury samodzielnie, warto kierować się opiniami rodziców, pedagogów lub bibliotekarzy, a także poświęcić kilka chwil na zapoznanie się z lekturą przed rozpoczęciem wspólnego czytania, by mieć pewność, że treść książki jest dostosowana do wieku dziecka. Nasze przedszkole prywatne stale uzupełnia księgozbiór o nowe publikacje, a także oswaja dzieci z towarzystwem książek, organizując wycieczki do biblioteki.

chmurka aktualności dół