Małe słówka, wielka sprawa

Okres swoistej mowy dziecięcej przypada na okres przedszkolny - między trzecim a siódmym rokiem życia. W tym czasie wzbogacany jest zasób słownictwa i rozwijana umiejętność budowania zdań złożonych.

Norma rozwojowa u 3-latka:

 

  • potrafi wymówić:

– wszystkie samogłoski ustne i nosowe: a, o, e, i, u, o, y oraz ą, ę;

– spółgłoski: p, b, m, f, w, ś, ź, ć, dź, ń, k, g, h, t, t, d, n, l, ł, j;

– pojawia się: s, z, c, dz;

  • opuszcza sylaby początkowe lub końcowe w wyrazie;
  • zamiast r mówi j lub l (czasem ł);
  • tworzy neologizmy;
  • przestawia głoski w wyrazie.

 

Rozwój mowy Dziecka wspierać można na wiele sposobów – czytanie, śpiewanie, rymowanie, rozmawianie i stosowanie pięknej polszczyzny w kontaktach z dzieckiem wydaje się dla większości Rodziców oczywistym. Jakkolwiek świadome jesteśmy, iż neologizmy i zdrobnienia stosowane przez maluchy są przeurocze, pamiętajmy iż utrwalanie w nich pieszczotliwych form i zdrobnień nie sprzyja przyswajaniu poprawnego nazewnictwa. Miejmy również na uwadze, iż gryzienie, żucie i połykanie rozwijają i wzmacniają te mięśnie, które biorą udział w artykulacji - podawanie dziecku papek oraz kubków-niekapków obniża sprawność narządów mowy!

 

Nie zapominajmy, że rozmowa z Dzieckiem to rzecz szczególna i warto poświęcić jej dużo czasu - po to, aby lepiej poznać jego  potrzeby, marzenia i przemyślenia. W naszym Przedszkolu rozmawiamy baaaaardzo dużo i gdzie tylko się da - na spacerze, w sali, oglądając książeczki, przy obiadku i na leżaczku - czasem wypowiedzi zapisujemy, czasem rysujemy, zawsze zapamiętujemy, ponieważ każde słowo jest tutaj na wagę złota.

chmurka aktualności dół