Nauka angielskiego w przedszkolu – czy to ma sens?

data publikacji: 02/07/2019

Coraz więcej placówek, w tym także nasze przedszkole niepubliczne w Poznaniu, zapewnia swoim podopiecznym dostęp do wielu nowoczesnych sposobów nauczania, które skupiają się nie tylko na nauce języka ojczystego, lecz także obcego. Nasze przedszkole prywatne jest miejscem stawiającym na język angielski, którego znajomość jest w obecnych czasach niemal obowiązkowa. Jeśli zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z rozpoczęcia nauki angielskiego już w przedszkolu, koniecznie sprawdź potwierdzone naukowo informacje zawarte w naszym artykule.

Angielski przez cały dzień

Niepubliczne przedszkole Mali Wielcy to placówka, w której angielski nie pojawia się wyłącznie w określonych godzinach, lecz jest używany przez wykwalifikowanego lektora przez cały dzień. Nasz lektor jest równocześnie opiekunem i pedagogiem uczestniczącym w zajęciach i zabawach, podczas których obecny jest zarówno język polski, jak i angielski. Poziom języka obcego dostosowany jest zawsze do wieku dzieci. W ten sposób maluchy dużo szybciej przyswajają angielskie zwroty, a używanie języka obcego staje się naturalne i stanowi integralną część codziennych aktywności. Prowadzimy zajęcia dwujęzyczne, pracując metodą wczesnej immersji, czyli tzw. zanurzenia w języku, która pozwala dzieciom w naturalny sposób rozpocząć komunikowanie się po angielsku. Dzięki temu, że zajęcia polsko-angielskie prowadzone są przez cały dzień, mamy również okazję wykorzystywać w praktyce metodę Total Physical Response, zwaną także metodą reagowania całym ciałem, która opiera się na angażowaniu wszystkich zmysłów w naukę, na przykład podczas śpiewania piosenek angielskich związanych z pokazywaniem konkretnych czynności lub naśladowania nauczyciela. Wykorzystując te nowoczesne metody, nasze niepubliczne przedszkole zapewnia dzieciom możliwość nauki przez zabawę, która wiąże się z naturalnym przyswajaniem słownictwa angielskiego.

Czy można nauczyć się angielskiego w przedszkolu?

Przeciwnicy wczesnego nauczania języka obcego twierdzą, że nauka w przedszkolu nie ma sensu, gdyż nie ma możliwości, by na tak wczesnym etapie nauczyć dziecko płynnego porozumiewania się w języku innym niż ojczysty. Warto przy tym jednak zauważyć, że celem nauki angielskiego w przedszkolu wcale nie jest płynna komunikacja – jest to dopiero pierwszy etap nauki, który pozwala dziecku oswoić się z językiem, przyswoić podstawowe słownictwo, a także pozbyć się blokady językowej. Im wcześniej dziecko zacznie otaczać się językiem obcym, zwłaszcza w środowisku swoich rówieśników, tym lepiej poradzi się z procesem nauki angielskiego kontynuowanym w szkole podstawowej. Warto również zauważyć, że wczesne rozpoczęcie nauki znacząco wpływa na rozwój kompetencji fonetycznej. Z badań opublikowanych na łamach magazynu „Cognition” wynika, że aby nauczyć się wymowy zbliżonej do tej, którą posługuje się natywny użytkownik języka, należy rozpocząć naukę przed ukończeniem 10. roku życia.

Pomoce naukowe do nauki angielskiego

W przedszkolu nie korzysta się z podręczników do nauki angielskiego ani nie spędza godzin na rozwiązywaniu zadań gramatycznych, gdyż jest to zwyczajnie zbyt trudne. Zamiast tego dzieci uczą się przez zabawę, uczestnicząc w aktywnościach opartych na nauce piosenek i wierszyków oraz zajęciach plastycznych i ruchowych, takich jak odgrywanie prostych scenek czy przygotowywanie przedstawień. W ten sposób dziecko chętnie uczestniczy w nauce, a przy tym wyrabia sobie pozytywną opinię o języku obcym, który jest dla niego czymś zupełnie nowym i interesującym. Nasze przedszkole prywatne wprowadza język angielski nie tylko do zabaw, lecz także do bardziej biernych zajęć, takich jak codzienne głośne czytanie. Księgozbiór Małych Wielkich obejmuje więc ciekawe lektury po polsku i angielsku, co pozwala nam różnicować zajęcia czytelnicze, a także rozwijać dziecięcą wyobraźnię i koncentrację. Skuteczna nauka angielskiego w przedszkolu opiera się na różnorodności – to właśnie na tym etapie nauki dobry lektor może zaszczepić w dziecku pasję do języka obcego, co z pewnością zapunktuje w dalszym procesie edukacji.

chmurka aktualności dół