Proces adaptacji

data publikacji: 01/09/2019

Adaptacja Dziecka w Przedszkolu trwa zazwyczaj kilka tygodni. W tym czasie Dziecko poznaje nowe miejsce, przystosowuje się do innego rytmu dnia, uczy się respektować obowiązujące zasady. To także czas nawiązywania relacji z paniami i rówieśnikami. Cały proces wymaga sporego wysiłku, zarówno ze strony Dziecka, jak i jego Rodziców.

 

Doświadczeni Rodzice znają pewnie to uczucie, kiedy radość  i duma przeplata się z niepokojem i troską. Warto jednak pamiętać, że własne emocje najlepiej odreagować po odprowadzeniu Malucha do Przedszkola – jeśli sami będziecie nerwowi, Wasze Dziecko tym bardziej! Dlatego, Rodzice powinni obdarzyć Przedszkole zaufaniem - uwierzyć, że zasady, trudności i doświadczenie porażek, mające miejsce w bezpiecznej atmosferze, służą rozwojowi i wzmocnieniu możliwości Dziecka. Pamiętajcie, że Przedszkole  to miejsce, gdzie dziecko bawi się, uczy i rozwija każdego dnia!

 

Pierwsze dni w Przedszkolu wiążą się zwykle z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa. Dobrze, aby nie były one zbyt długie – warto zacząć od 4-5 godzin i stopniowo wydłużać czas pobytu. Trzeba pamiętać, że Dziecko boi się nie tylko tego co go spotka, ale przede wszystkim tego, że mama nie wróci.

 

Zdarza się również, że Dziecko, które z początku radośnie biegło do Przedszkola, po kilku dniach zaczyna płakać i być poddenerwowane. Dzieje się tak dlatego, że jest już świadome, iż czeka je rozstanie. Reaguje tak nie dlatego, że dzieje się coś przykrego, ale dlatego, że wokół jest wiele nowości, a skala zmian jest ogromna.

 

W obliczu płaczu i nerwów Dziecka, Rodzice czują się zagubieni i winni – przedłużają zatem czas pożegnania, nie chcą wychodzić z Przedszkola, mając wrażenie, że robią Dziecku krzywdę. Jest to błąd - w drzwiach sali zalecamy krótkie, serdeczne i stanowcze pożegnanie. Dziecku należy wytłumaczyć, kiedy zostanie odebrane (np. po obiadku, po deserze) i przekazać je pod opiekę nauczycielki.

 

Aby usprawnić proces adaptacyjny dla Rodziców naszych nowych Przedszkolaków, polecamy kilka rad:

 

  1. Ustalcie, komu lepiej wychodzi odprowadzanie dziecka do Przedszkola - czasami tacie łatwiej ukryć przykre emocje i zachować spokój, gdy dziecko zaczyna płakać.

  2. Skróćcie czas pożegnania do minimum – buziak, życzenie dobrej zabawy, obietnica powrotu (sprecyzowanie po którym posiłku, o jakiej porze dnia) – i tyle ;)

  3. Przez pierwsze tygodnie wstawajcie trochę wcześniej, żeby nie przygotowywać się do kolejnego dnia w nerwach i pośpiechu.

  4. Po południu pospacerujcie, pobiegajcie, spędźcie razem trochę czasu, ale uszanujcie fakt, że po całym dniu szaleństw w przedszkolu, Wasze Dziecko może chcieć wcześniej położyć się spać.

  5. Po Przedszkolu nie wypytujcie dziecka o to, co robił w ciągu dnia. Dziecko samo opowie Wam, jeśli zdarzyło się coś ciekawego, ale po Przedszkolu będzie wolało bawić się, niż opowiadać o tym, co dawno ma za sobą.

 

chmurka aktualności dół