Quality time

data publikacji: 17/07/2019

Dzisiejszy świat stawia przed nami bardzo wiele wymagań – znakomita większość z nich odnosi się do osiągania określonego poziomu życia. Promowany w naszej kulturze styl życia hołduje pracy, realizacji zawodowej i karierze. Naturalną konsekwencją staje się ograniczenie czasu wolnego, poświęcanego chociażby rodzinie. Dlatego też, tak ważne staje się dbanie o to, by czas, którym dysponujemy wykorzystany został w możliwie najlepszy sposób. W dzisiejszym artykule przedstawiamy kilka wskazówek na aktywne spędzanie czasu z Dzieckiem.

 

Na wstępie zaznaczyć trzeba, że zabawa czy też rozmowa z Dzieckiem wymagają pełnego zaangażowania i uczestnictwa – jeśli bawiąc się ze swoją Pociechą, Rodzic będzie myślami gdzieś indziej, nie można uznać, iż spędził on czas z Dzieckiem.  Pięć minut pełnego skupienia na Maluchu warte jest więcej, niż godzina skupienia pozornego – wyłączmy zatem na chwilę myślenie o sprawach, którymi musimy zająć się później!

 

Utarło się w naszym społeczeństwie przekonanie, że zabawa z Dzieckiem to wybranie jednej z kilku zabawek, które Dziecko posiada, odgrywanie ról, naśladowanie bohaterów bajek. Trzeba podkreślić, że zmuszanie się i znudzone, niezaangażowane uczestnictwo w zabawie nie przynosi dla dziecka żadnych korzyści, a może stać się przyczyną licznych frustracji. Co więc robić, aby spędzony wspólnie czas był źródłem przyjemności, zarówno dla dorosłego, jak i Malucha? Czy ‘dobra zabawa’ to tylko odgrywanie scenek lalkami? Ależ nie!

 

Nasze pomysły na świetną zabawę, która nie będzie wymagała żadnych zabawek:

  1. Spacer i zabawy na świeżym powietrzu – w Dzieciach istnieje naturalna potrzeba ruchu: wyjście na dwór może być świetną okazją zarówno do poszerzania zasobu słów (przy rozmowie na temat otaczającej nas przyrody), jak i doskonalenia chwytów i rzutów (przy zabawie piłką);
  2. Wspólne wykonywanie prac domowych – gotowanie czy sprzątanie często stają się dla nas obowiązkiem, który chętnie oddalibyśmy komuś innemu. Dla Dzieci, pomoc w „dorosłym zadaniu” stanowi doskonały sposób podniesienia poczucia własnej wartości. Maluchy uwielbiają czuć się ważne – możliwość powiedzenia POMAGAM Rodzicom pozwoli Im na realizację tej potrzeby;
  3. Czytanie – ale takie, po którym rozmawiamy z Dzieckiem – podsumowujemy zdarzenia z książki, omawiamy postawy bohaterów, dochodzimy do wspólnych wniosków odnośnie zachowań;
  4. Niedalekie wycieczki i wyjścia – zwiedzanie muzeum, wizyta w teatrze, kinowy seans, ciekawe warsztaty, szaleństwa na basenie – możliwości zdają się nieograniczone, szczególnie w tak dużym mieście jak Poznań.
  5. Zabawy plastyczne – od malowania, przez rysowanie, na robieniu własnej masy solnej czy piasku kinestetycznego kończąc. Najlepiej gdyby można się przy tym trochę wybrudzić (ale o sprzątaniu pomyśli się później!).

 

Budowanie z Dzieckiem relacji, przekładające się na wspólne spędzanie czasu, warto rozpocząć od zadania sobie kilku ważnych pytań - Co lubi moje Dziecko? Jak ja lubię spędzać czas? Czy jest coś, czego zawsze chciałem nauczyć swoje Dzieci?

 

Drodzy Rodzice, zacznijcie od tych pytań, znajdźcie chwilę - dzieciństwo mija szybko. Nie pozwólcie sobie go przegapić.

 

 

chmurka aktualności dół